Laryngologia

Laryngologia

Laryngologia to dział medycyny, który zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, gardła, krtani oraz innych narządów głowy i szyi. Na miejscu przeprowadzamy między innymi różnego typu ambulatoryjne zabiegi laryngologiczne oraz badania obwodowego narządu równowagi.

Otorynolaryngologia jest dziedziną medycyny zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów głowy i szyi. Jej nazwa potoczna to otolaryngologia lub najczęściej używana - laryngologia.

W Naszej Przychodni wykonujemy badania otolaryngologiczne, w tym badania obwodowego narządu równowagi (w tym oczopląsu), badania profilaktycznie ORL (kierowcy, operatorzy wózków jezdniowych, praca na wysokości i w hałasie). Na miejscu przeprowadzamy ambulatoryjne zabiegi laryngologiczne (płukanie uszu, punkcje i płukanie zatok - zabieg Proetza, usuwanie ciał obcych z nosa, gardła i uszu i in.). Wydajemy orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy, druki ZLA, kwalifikacje do zabiegów operacyjnych.

Posiadamy specjalistyczny sprzęt, w tym laryngologiczny inhalator dyszowy AMSA, który pozwala na leczenie wszystkich zaburzeń wynikających ze złego funkcjonowania trąbki Eustachiusza (szczególnie u dzieci). Inhalator ten posiada wiele rodzajów działania: kinezy terapeutyczne, drenaż rzęsek śluzowych, odnowa przepuszczalności ucha środkowego.

Zajmujemy się również diagnostyką i leczeniem niedosłuchu. Można u Nas wykonań następujące badania:

  • badanie akumetryczne - badanie słuchu polegające na wypowiadaniu szeptem słów z odległości 4-6 metrów;
  • badanie audiometryczne progowe - inaczej tonalne, w którym badany jest próg słyszenia;
  • audiometryczne nadprogowe - badany jest nie tylko próg słyszenia, ale także wyższe wartości natężenia dźwięku;
  • badanie tympanometryczne - impedancji, w tym odruchy strzemiączkowe - metoda badania sztywności błony bębenkowej ucha przy pomocy zmiennego ciśnienia akustycznego; odruch strzemiączkowy to efekt obronny ucha na dźwięki o zbyt dużym natężeniu;
  • badanie ABR - inaczej "słuchowa odpowiedź pnia mózgu", jest to rodzaj obiektywnego badania słuchu, które nie wymaga współpracy ze strony pacjenta. Można je zatem wykonywać u niemowląt i bardzo małych dzieci, a także u pacjentów z organiczeniem komuniacyjnym. Na podstawie badania ABR nie tylko możliwe jest wykrycie potencjalnie istniejącej wady słuchu ale także określenie jej stopnia;
  • otoemisja akustyczna - jest to małoinwazyjne i obiektywne badanie słuchu, monitoruje pracę ślimaka (najważniejszy element ucha wewnętrznego), ma szerokie zastosowanie w przesiewowych badaniach słuchu u niemowląt. 

Nasi laryngolodzy chętnie służą pomocą w doborze aparatów słuchowych. Więcej informacji na temat badania zaburzeń równowagi - http://www.zawrotyglowy.com.pl

Zobacz sylwetki: dr Tomasz Szymczak, dr Adam Synowski