Leczenie endodontyczne

Jest konieczne, gdy nastąpiło zniszczenie miazgi przez próchnicę. Pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją

Leczenie chorób miazgi i zębiny (tworzących ząb) i tkanek okołowierzchołkowych zęba. Leczenie Endo jest konieczne, gdy nastąpiło zniszczenie miazgi przez próchnicę. Pozwala na uratowanie zęba (chociaż pozostaje on martwy) przed ekstrakcją. Do przeprowadzenia leczenia kanałowego zęba potrzebne jest zdjęcie radiologiczne, które obrazuje dokładnie korzeń zęba ukryty w kości.

Leczenie to jest zabiegiem kilkuetapowym, najczęściej polega na ekstyrpacji miazgi, czyli usunięciu nerwu ze środka kanału i założeniu na okres 2-4 tygodniu lekarstwa na bazie jodu, wodorotlenku wapnia, a także koloidalnych roztworów srebra i złota.

Koronę zęba zabezpiecza się materiałem opatrunkowym. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, sporadycznie potrzebna jest wspomagająca leczenie stanu zapalnego kuracja antybiotykowa. Do odkażenia kanału korzeniowego stosujemy preparaty na bazie podchlorynu, nadtlenku wodoru czy chlorku sodu. Aby ostatecznie wypełnić kanał po jego opracowaniu, oczyszczeniu, odkażeniu i poszerzeniu należy założyć specjalny materiał tzw. ćwieki i uszczelniacz.

Na koniec leczenia wykonuje się zdjęcie kontrolne. Jeżeli stan zapalny jest ostry i występują problemy ze znieczuleniem wykonujemy zabieg dewitalizacji miazgi, zakładamy specjalna wkładkę z substancją powodującą obumarcie miazgi, następnie po kilku dniach przeprowadza się właściwe leczenie endodontyczne.

Sprawdż naszych specjalistów: dr Maciej Wilk, dr Grzegorz Bienek, dr Paulina Załuska, dr Alicja Hajduk, dr Jolanta Kucia-Lampart