Dzieci

Dzieci

Odpowiednie nawyki związane z higieną jamy ustnej należy kształtować od dzieciństwa. Daletgo tak ważna jest profilaktyka oraz regularna kontrola uzębienia naszych najmłodszych pacjentów.

Lakowanie

Zabieg profilaktyczny wykonywany na zdrowych zębach stałych i mlecznych. Polega na pokryciu bruzd, szczelin i zagłębień zęba  lakiem, uszczelniaczem. Miejsca te ze względu na swoją budowę anatomiczną: bruzdy, zagłębienia i szczeliny sprzyjają rozwojowi próchnicy i odkładaniu się resztek pokarmu. Są trudne do oczyszczania, szczególnie dla dzieci. W zębach stałych lakuje się przedtrzonowce tzw. 4 i 5, a w stałych i mlecznych trzonowe tj. mleczne 4 i 5, stałe 6 i 7. Lakowanie eliminuje możliwość rozwoju próchnicy nawet do 90%.

Zabieg jest bezbolesny. Najpierw oczyszcza się zęba pastą i szczoteczką, następnie wytrawia w celu zmatowienia szkliwa, płucze, osusza i nakłada na stoki guzków lak. Ostatnim etapem jest polimeryzacja lampą i sprawdzenie poprawności w zgryzie. Obecność laku w zębie należy kontrolować i w razie potrzeby powtórzyć zabieg. W zębach z niewielką ilością próchnicy przeprowadza się tzw. lakowanie poszerzone - zamiast laku używa się wtedy specjalnego materiału tzw. flow.

Lapisowanie

Zabieg ten stosuje się w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia. Lapisowanie pozwala zatrzymać próchnicę i ratuje ząb przed usunięciem. Powierzchnię zęba nasącza się roztworem azotanu srebra, a potem z roztworu wytrąca się samo srebro. Po takim zabiegu zęby mają charakterystyczny czarny kolor. Można być za to pewnym, że próchnica już ich nie zaatakuje gdyż srebro ma silne właściwości antybakteryjne. Zabieg inaczej określa się mianem impregnacji.

Lakierowanie

Inaczej zwane fluoryzacją. Jest to zabieg profilaktyczny wykonywany na wszystkich powierzchniach zębów, zarówno stałych jak i mlecznych. Polega na pokryciu zęba specjalnym lakierem bądź żelem zawierającym dużą zawartość fluoru. Wnika on w szkliwo, wzmacnia je, chroni przed działaniem bakterii i zabezpiecza przed próchnicą, szczególnie w przypadku próchnicy kwitnącej.

Lakierowanie przeprowadza się raz w roku lub w przypadku zwiększonego ryzyka próchnicy dwa razy do roku. Wykonanie zabiegu polega na oczyszczeniu powierzchni zębów szczoteczką i pasta, następnie osuszenie ich powietrzem. Na koniec wciera się lakier fluorowy, który twardnieje na zębach i tworzy przezroczystą błonę. Utrzymuje się przez kilkanaście godzin. Zabieg trwa maksymalnie 20 minut. Po jego wykonaniu przez godzinę należy nie jeść ani nie pić oraz unikać mocnego szczotkowania zębów.

Zobacz sylwetki:  dr Jolanta Kucia-Lampart, dr Maciej Wilk